«... Права людини - не синонім демократії; якраз навпаки ...»

0
Ваша оценка: Нет

«... Права людини - не синонім демократії; якраз навпаки ...»
Демократія – це давньогрецьке поняття, що означає «владу народу», «владу багатьох». Афінська демократія дійсно була такою, де громадяни прямо могли впливати на вироблення політичних та управлінських рішень, проте проблема полягала в тому, що більша кількість населення полісів (метеки, жінки, раби) не була громадянами і мусила підкорятися тим, хто все вирішував за неї. З плином часу поняття демократії значно змінилося, проте й досі демократія не означає автоматичне дотримання прав людини. Впродовж віків у демократичних країнах обмежувалися права жінок, бідних, людей інших рас тощо. Так, наприклад, жінки отримали право голосу на виборах у тих країнах, які вважалися демократіями, лише у першій половині 20 століття.
На мою думку, найбільш вдалим прикладом того, що права людини не є  синонімом демократії, є США. Це країна, яка від початку народилася демократією, проте саме тут відбувалися жорсткі порушення прав людини. Зокрема разючим прикладом є ситуація з чорношкірим населенням країни, щодо якого застосовувалася жорстка політика сегрегації, яка законодавчо закінчилася лише в кінці 70-х років 20 століття. Ситуація щодо оплати праці теж є показовою, адже кожен має право на гідну оплату праці, проте чоловіки і жінки отримували й часто продовжують отримувати різну зарплату, маючи однакову кваліфікацію й виконуючи однакову роботу.
У деяких інших демократіях також утискаються права людини, наприклад у Польщі заборонені аборти, в Іспанії аборти також були забороненими (декілька років назад їх дозволили, проте знову мають намір заборонити), і це країни Європейського Союзу, який є осередком демократії. І таких різних прикладів дуже багато.
Необхідно пам’ятати, що Адольф Гітлер у 1933 році прийшов до влади абсолютно демократично – шляхом вільних виборів, і всі ми знаємо до чого це призвело. Демократії не можна забувати, не дивлячись на те, що це влада більшості, що є ще меншість права якої треба поважати, адже демократія за своєю суттю може перетворитися на тиранію більшості. Фактично при демократії можливо проголосувати за що завгодно, прийняти найабсурдніші закони, і від цього демократія не перестане бути демократією в її основному значенні.
Отже, сама по собі демократія не є гарантією дотримання прав та свобод людини, навпаки, вона навіть може сприяти дискримінації, тому розробка механізмів недопущення цього і сьогодні залишається пріоритетом.