Апеляційний суд Чернівецької області: краса і недоступність

 

Як і Господарський суд, про який я вже розповідала, Апеляційний суд Чернівецької області теж розташований в самому серці Чернівці. Архітектурний комплекс, збудований ще за австрійської доби, не дозволяє зробити його доступним для мало мобільних груп населення. Незважаючи на те, що в суді є група супроводжуючих (в складі близько 5 осіб), є кнопки виклику, однак вільно пересуватися судом людина на візку не зможе, навіть якщо заїде в саме приміщення. Зауважу тільки, що ніяких перепон щодо фотофіксації у мене цього разу не виникало. Голова суду Олексій Черновський супроводжував мене під час моніторингу і детально розповідав про те, яким чином суд забезпечує доступ ММГН до своїх приміщень. Але все по черзі.

 

Отож. Апеляційний суд Чернівецької області має два, навіть три входи. Два - зі сторони Центральної площі, 9 та один - зі сторони вулиці Емінеску, 4. Знайти суд досить легко, адже інформація про об’єкт добре позначена і прапор видніється. Пандуси та поручні відсутні.

Перший вхід на Центральній площі не пристосований для ММГН. Хоча там і є кнопка виклику, але вона розташовано зависоко (людині на візку доведеться просити когось, аби натиснули). Перед дверима - сходинка одна маленька, а друга висотою більше 20 см.

 

Одразу ж за дверима теж стрімкі сходи. Прохід вузький. Одразу за сходами металошукач (вузький) та місце роботи працівника суду, який реєструє відвідувачів. Стіл, за яким він сидить, розташований низько. Нічим не загороджений. Місця для того, щоб розвернувся візок чи для об’їзду металошукача немає. Інформаційні матеріали розташовані на рівні очей дорослої людини.

 

Як роз’яснив нам голова суду Олексій Черновський, для ММГН є інший вхід зі сторони Центральної площі (див.фото). Коли людина натиснула кнопку виклику, до неї виходять помічники (група супроводжуючих) і допомагають їй проїхати до того входу, де немає сходів.

 

Там є тільки ворота, які працівник суду відкриває, і невеликий поріг (до 10 см) дверей.

ММГН мають змогу заїхати в невеликий хол, де розташовані крісла, невисокий стіл і там вони можуть отримати всю необхідну допомогу та вирішити питання. До них виходять працівники суду тощо.

Зі сторони Емінеску, 4 є інший вхід. Кнопка виклику тут розташована нижче і ММГН мають змогу до неї дотягнутися.

   

З ції вулиці людина може потрапити до канцелярії. Але для ММГН це проблематично. Адже перед ними з десяток високих та стрімких сходинок.

 

До зали судових засідань можна потрапити також з входу з вулиці Емінеску. Але тут теж сходинки. Правда, як нам пояснили, натиснувши на кнопку виклику, працівники суду допомагають ММГН заїхати в приміщення суду. Там теж є металошукач, але поруч з ним є місце, де можна і розвернутися візку і проїхати повз.

Потім людина має змогу самотужки заїхати в зали судових засідань (пороги до 10 см або ж відсутні). Коридори просторі.

 

Але на другий поверх суду ММГН вже самотужки не потраплять. Адже там, окрім сходів, є ще лабіринти переходів, закручені сходові клітини тощо.

  

Що стосується санвузлів, то їх знайти досить важко.

 

І якщо всередині один санвузол широкий, там є де розвернутись візку (правда, відсутня ручка, але нам пообіцяли, що її поставлять), біде, то інший - стандартний. Доступ до них обмежений – адже скрізь треба долати сходи, пороги.

 

Загалом, приміщення суду настільки гарне, настільки ж і недоступне. В суді пояснюють це тим, що це  – архітектурна пам’ятка місцевого значення. Пандус зробити неможливо, бо не дозволяє специфіка будови. Робити перепланування (встановлення ліфтів тощо) теж немає можливості.

Голова суду Олексій Черновський сказав, що ніколи не виникало проблем з доступом до суду ММГН. Група супроводжуючих завжди допомагає, а коли треба й сам голова суду долучається до вирішення питань, з якими звертаються до суду ММГН. Окрім того, каже голова, що за час його керівництва, ще не слухались справи за участі людей на візку.

Надія Вірна

 

Довідка: Моніторинг безбар’єрності українських та білоруських судів відбувається за ініціативи учасників та учасниць Другого Міжнародного Курсу з прав людини для молодих активістів, реалізованого в рамках спільної стратегії Всеукраїнської освітньої програми «Розуміємо права людини» та Білоруської правозахисної школи. Щоб взяти участь в моніторингу і досліджувати архітектурну доступність судів у вашому місті або отримати додаткову інформацію, зв'яжіться з координаторами кампанії за електронною адресою:postup.hrc@gmail.comабо за телефонами +38 (050) 273-19-96 (Олена Луньова), +38 (050) 810-66-49 (Юлія Красільникова).

Приєднуйтеся до кампанії «Правосуддя без бар’єрів» у фейсбуці!

Кампанія "Правосуддя без бар'єрів" підтримана в рамках проекту «Підтримка громадської активності в Україні», що здійснюється громадською організацією «People in Need» («Людина в біді», м. Прага, Чехія) у партнерстві з Кримським правозахисним центром "Дія", Мережею правових приймалень Криму за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Чеської Республіки. Проект  спрямований на посилення ролі місцевих громадських організацій, ініціативних груп та шкільних об'єднань у суспільстві.